Blog

Jaki powinien być dobry fartuch ochronny?

Rinome 17 lutego 2021

Wybór idealnego fartucha ochronnego to nie lada wyzwanie. Mnogość i różnorodność ofert może wprowadzać w zakłopotanie. Zatem postarajmy się odpowiedzieć na pytanie: Jak wybrać dobry fartuch ochronny?
Dlaczego warto używać fartuchy ochronne?


Bezpieczeństwo:

Fartuch ochronny stanowi izolację pomiędzy nami, a światem zewnętrznym. Fartuch jednorazowy to nasza pierwsza linia obrony przed bakteriami. Jednakże doskonale chroni przed większymi zanieczyszczeniami takimi jak płyny, pyły i inne zagrożenia dla naszych ubrań. Dobry fartuch zapewnia również komfort psychiczny, ponieważ nie martwimy się o swoje ubranie.

Higiena

Jednorazowy fartuch ochronny jest zawsze produkowany w sterylnych warunkach i szczelnie zapakowany. Rozpakowanie z woreczka foliowego daje gwarancję świeżości oraz tego, że jesteśmy jego pierwszym nosicielem. Sprawdzi się wszędzie tam gdzie ważne jest zachowanie bezwzględnej czystości i porządku

Profesjonalny wygląd i wzbudzenie autorytetu

Oprócz zapewnienia ochrony dobry fartuch wzbudza również autorytet. Osoba ubrana w dobrze prezentujący się fartuch ochronny wygląda profesjonalnie i traktowana jest poważnie.

Wygoda

Nosząc fartuch ochronny nie musisz się przebierać. Fartuch jest jednorazowy, zakładasz go bezpośrednio na ubranie. Dobry fartuch powinien zapewnić wygodę w noszeniu podczas wielogodzinnej pracy. Dobre dopasowanie fartucha dodaję pewności siebie i sprawia, że wzrasta jakość wykonywanych usług.
Dobry fartuch jednorazowy – czyli jaki?


Dobry fartuch ochronny powinien być jednorazowy, wykonany z certyfikowanej włókniny zapewniającej maksimum bezpieczeństwa. Fartuch ochronny powinien być wygodny i spełniać nasze oczekiwania. Powinien pomagać w codziennym wykonywaniu obowiązków i chronić przed zagrożeniami.
Cechy dobrego fartucha ochronnego


Wymieniając cechy dobrego fartucha jednorazowego należy zwrócić uwagę na kwestię indywidualną. Normy mówią swoje, nasze słowa swoje, ale nic nie zastąpi doświadczenia w użytkowaniu fartucha oraz preferencji indywidualnych. Nie zmienia to faktu, że powinien spełniać wymogi takie jak:

Niekrępujący ruchów

Powinien zapewniać komfort i wygodę w noszeniu.

Lekkość

Idealnie wyważony dający uczucie jego braku. Zapominania o tym, że nosimy coś takiego jak fartuch ochronny jednorazowy. 

Przepuszczalność powietrza

Skóra pod fartuchem ochronnym jednorazowym powinna oddychać. Sam fartuch ochronny musi być przystosowany do ciągłego noszenia. Przewiewny krój to zapewnia, a jednocześnie jest przylegający do ciała.

Wygodna praca przez wiele godzin

Warto zwrócić uwagę również na to czy wybrany przez nas model fartucha ochronnego jednorazowego  sprawdzi się w całodniowym cyklu. Otwarty, przepuszczający powietrze fartuch będzie odpowiedni. Natomiast długi fartuch z mankietami zakrywający całe ciało od stóp do głowy nadaje się do przeprowadzenia zabiegu.
Fartuch ochronny jako narzędzie pracy


Ochronne fartuchy jednorazowe nie są noszone tylko przez lekarzy i pielęgniarki. Fartuch medyczny chroni przede wszystkim przed drobnoustrojami chorobotwórczymi oraz zabezpiecza przed zabrudzeniem. Fartuch nie powinien przeszkadzać w pracy, tylko przede wszystkim umożliwić bezpieczne jej wykonywanie.
Na co należy zwrócić uwagę dokonując zakupu?


Wykonanie

Dobry fartuch ochronny powinien być jednorazowy, wykonany z certyfikowanej włókniny zapewniającej maksimum bezpieczeństwa. Fartuch powinien być wytrzymały i odporny na rozdarcia.

Gramatura włókniny

Oprócz rodzaju zastosowanej włókniny równie ważna jest jej gramatura. Niska grubość włókniny nie zapewni wystarczająco dobrej ochrony oraz sprawi, że fartuch będzie prześwitywał. Natomiast fartuch ochronny jednorazowy wykonany ze zbyt grubej włókniny będzie zbyt sztywny aby go nosić. Włóknina powinna być dobrana w taki sposób aby zapewnić jak największy poziom bezpieczeństwa oraz komfortowe warunki użytkowania.

Krój

Podstawowymi cechami każdego ochronnego fartucha jednorazowego powinna być ochrona, użyteczność i wygoda. Krój fartucha pełni tutaj kluczową rolę. To odpowiedni krój zapewnia nieograniczanie ruchów i wygodę pracy. Dobry kształt fartucha zapewnia najwyższy poziom ochrony, ważne jest aby fartuch szczelnie przylegał do ciała – tylko wtedy uniemożliwi on przedostanie się bakterii i innych nieczystości. Dobrze prezentujący się fartuch ochronny to wizytówka wysokiej jakości prowadzonych usług.

Rodzaj wiązania/zapięcia

Wybierając fartuch ochronny spotykamy się z kilkoma rodzajami zapięć. Mamy do wyboru fartuchy wiązane klasycznie, fartuchy z dodatkowymi trokami czy też zapinane na rzepy. Wybór odpowiedniego wiązania zależy przede wszystkim od wymaganego przez nas poziomu ochrony. Jeśli naszym głównym celem będzie ochrona odzieży przed zabrudzeniami to wystarczy nam pojedyncze wiązanie u góry. Natomiast kiedy ważny jest wysoki poziom ochrony przed bakteriami, drobnoustrojami oraz sterylne warunki pracy są dla nas priorytetem. To powinniśmy wybrać fartuch wiązany z dodatkowymi trokami. Dodatkowe wiązanie w pasie zapewnia ścisłe przyleganie i najwyższy poziom ochrony.

Czy kolor ma znaczenie?

Wybór koloru fartucha to kwestia indywidualna zależna od naszych potrzeb. Przykładając uwagę na kolor fartucha ochronnego należy się zastanowić czy może być on spójny z kolorami naszej firmy. Sprawi to wrażenie dbałości o każdy najmniejszy detal podnosząc rangę naszej firmy. W naszej ofercie są dostępne kolory biały, zielony, niebieski oraz na specjalne zamówienie czarny. Czasami warto też odejść od tradycyjnych kolorów sprawiając wrażenie zupełnie nowych doświadczeń ucinając wytarte stereotypy.
Polecane fartuchy ochronne:


Fartuch ochronny wiązany

Podstawowy poziom ochrony, stosowany w miejscach gdzie jego przewiewność może być większa, ponieważ jest wiązany tylko u góry
Fartuch ochronny z trokami

Średni stopień ochrony, wszędzie tam gdzie przyleganie do ciała jest priorytetem
Fartuch ochronny z mankietami

Najwyższy stopień ochrony, od stóp do głów zakończony mankietami na rękach. Rozmiar uniwersalny idealnie dopasuje się do każdego.

0